Na co zwrócić uwagę wybierając serwis instalacji chłodniczych?

Okresowe serwisowanie mniejszych lub większych instalacji chłodniczych to bardzo ważna kwestia, szczególnie w branżach przemysłowych oraz spożywczych. Regularne wykonywanie tego rodzaju czynności daje pewność poprawnego i bezawaryjnego funkcjonowania systemów, a tym samym zapewniania dopływu świeżego powietrza, które pozbawione będzie zanieczyszczeń. Serwis instalacji chłodniczych najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku w porach jesienno-wiosennych.

Jednak podejmując decyzję o serwisie, wiele osób nie wie, co konkretnie powinno się znaleźć w ramach profesjonalnego zakresu usług. Dlatego też wybierając odpowiednią firmę, której zleca się serwis instalacji chłodniczej, powinno się mieć na uwadze doświadczenie, reputację, a także realizację firmy. W ten sposób uniknie się rozczarowania i zyska się gwarancję profesjonalnego wykonania usług. Jednak jak powinien wyglądać taki serwis i na co jeszcze, warto zwrócić uwagę?

 

Serwis instalacji chłodniczych – dlaczego jest to konieczne?

Skuteczność i niezawodność codziennego funkcjonowania wszelkiego rodzaju urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych to zdecydowanie coś więcej niż tylko wysoka jakość wykonania komponentów i stopień zaawansowania technologicznego urządzeń. Nie można zapominać o właściwej eksploatacji, a także konserwacji tych urządzeń. Tym samym, nawet najlepiej zaprojektowane oraz skalibrowane urządzenia nie będzie właściwie pracowało, jeżeli nie będzie systematycznie serwisowane.

Nowoczesne instalacje chłodnicze, to niewątpliwie urządzenia wysokiej klasy, które funkcjonują na co dzień na bardzo wysokim poziomie zaawansowania technologicznego. Jednak bez regularnego serwisu, żaden z nowoczesnych sprzętów nie będzie w stanie działać prawidłowo w długim okresie czasu.

Dlatego wszystkie urządzenia, z jakich składają się zautomatyzowane systemy instalacji chłodniczych, wymagają profesjonalnego serwisowania. Niemniej należy pamiętać, że skuteczność działania tych urządzeń będzie także zależała od poprawności wykonania takiego serwisu. Dlatego wybór odpowiedniej firmy, która przeprowadzi konserwację urządzeń chłodniczych, ma tu ogromne znaczenie.

 

Kompleksowy serwis instalacji chłodniczych – co powinien zawierać?

Profesjonalnie wykonany serwis instalacji chłodniczych powinien charakteryzować się przede wszystkim dbałością o sprawdzenie najmniejszych detali oraz brakiem pośpiechu. W takiej sytuacji, żeby przeprowadzany serwis spełnił swoje zadanie, musi zostać wykonany kompleksowo. Znaczy to tyle, że musi obejmować bardzo szeroki zakres prac, dzięki któremu możliwe będzie wykrycie usterek, a także przyczyn różnego rodzaju problemów z urządzeniami.

Podstawowe czynności, które wykonywane są podczas serwisu to:

  •         sprawdzenie poprawności funkcji, jakie spełniają poszczególne urządzenia,
  •         sprawdzenie szczelności układów chłodzenia w urządzeniach,
  •         przegląd systemów elektrycznych i odprowadzających skropliny,
  •         dokładne oczyszczenie jednostek wewnętrznych i zewnętrznych,
  •         przeprowadzenie procesu odgrzybiania i dezynfekcja urządzeń,
  •         dokładny przegląd i czyszczenie obudów jednostek.

Nie można zapominać, że przeglądy powinny być prowadzone systematycznie, najlepiej zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zaplanowanie prac, jakie przy serwisie wykonywała będzie specjalistyczna firma. To z kolei pozwoli na uniknięcie większości awarii, których powodem będą nieregularnie przeprowadzane konserwacje.

 

Przeprowadzanie inspekcji – krok po kroku

Dobry, a zarazem skuteczny serwis urządzeń chłodniczych to proces, który musi przebiegać w sposób kompleksowy. Dlatego też musi obejmować całą paletę różnego rodzaju zadań, które wykonują technicy zajmujący się przeglądem urządzeń. Jak to się odbywa? W pierwszym etapie fachowcy sprawdzają poprawność działania konkretnych urządzeń, np. czy działają one zgodnie z wymaganiami.

Jeżeli wszystkie urządzenia funkcjonują bez zarzutów, kolejnym krokiem jest rzetelne sprawdzenie aparatów zabezpieczających tj. włączników, wyłączników czy automatycznych systemów. Z kolei jeżeli tutaj, także kontrola przeszła pozytywną weryfikację, sprawdza się także, czy cały system, a w zasadzie instalacja chłodnicza działania zgodnie z oczekiwanymi parametrami.

Profesjonalni serwisanci w ramach przeprowadzania serwisu muszą sprawdzić dosłownie każdy aspekt, który mógłby powodować potencjalne problemy w zakresie chłodzenia urządzeń w instalacji chłodniczej. Tylko dokładne i rzetelne sprawdzenie wszystkich urządzeń, da gwarancje ich prawidłowego funkcjonowania w długim okresie czasu.

 

Wybór firmy do przeprowadzenia serwisu instalacji chłodniczej – o czym pamiętać?

Wybranie odpowiednich fachowców do wykonania przeglądu urządzeń chłodniczych, nie różni się zasadniczo od wyboru specjalistów do układania płytek, czy naprawy samochodu. W każdym z tych przypadków należy kierować się pewnymi elementarnymi kwestiami m.in. reputacją firmy, opiniami innych klientów, a w przypadku serwisu urządzeń chłodniczych – zakresu działań serwisowych.

To właśnie oferowany zakres usług przez firmę, która dokonuje serwisu, jest kluczową kwestią, na podstawie której powinno dokonywać się wyboru. Jednocześnie pamiętając, że im większy zakres usługi, tym większa możliwość wykrycia, zawczasu wszystkich potencjalnych usterek.