Drzwi chłodnicze – dlaczego są tak ważne?

Pomieszczenie chłodnie to jedna z przestrzeni, która musi być odpowiednio szczelnie oddzielona od otoczenia. Tym samym wszelkie przegrody muszą charakteryzować się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną oraz paroszczelnością. Wszystkie przegrody, które stanowią ściany i sufit muszą być bardzo szczelne i energochłonne, a w efekcie często są niezwykle drogie. Niemniej to właśnie drzwi chłodnie stanowią podstawowy element wyposażenia komór chłodniczych.

Drzwi chłodnie to nic innego jak ruchoma przegroda, której nadrzędnym zadaniem jest skuteczne zabezpieczenie wnętrza komory przed czynnikami zewnętrznymi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich drzwi, m.in. przesuwne, wahadłowe czy automatycznie sterowane. Poznaj najważniejsze kwestie związane z działaniem drzwi chłodniczych.

 


Drzwi chłodnicze – dwie najważniejsze funkcje

Jak już wspomnieliśmy drzwi chłodnicze to niezwykle ważny element w konstrukcjach chłodniczych. Odnosi się to przede wszystkim do kwestii bezpieczeństwa. Wiele przypadków zatrzaśnięcia w chłodni doprowadziło już do uszczerbku na zdrowiu, a w innych przypadkach, nawet do śmierci pracowników. Dlatego, aby móc skutecznie uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji, większość nowoczesnych drzwi chłodniczych wyposażone jest w odpowiednie zamki. Umożliwiają one otwieranie komory od środka bez względu na to, czy drzwi zostały zamknięte celowo, czy też przez przypadek. Tym samym pomimo tego, że większość drzwi chłodniczych posiada tzw. bezpieczny zamek, to warto dokładnie to sprawdzić przed ich zakupem.

Druga kwestia to fakt, że drzwi chłodnicze dokładnie zabezpieczają pomieszczenie przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też to właśnie szczelność stanowi tu kluczowy parametr. Z uwagi na ograniczenie do minimum napływania ciepłego powietrza do wnętrza chłodni, niezwykle istotne jest zastosowanie energooszczędnej pracy drzwi, które przecież są często otwierane. Obecnie w większości przypadków największą popularnością cieszą się drzwi przesuwne. Są niezwykle ergonomiczne, a tym samym nie wymagają odsłaniania całego otworu wejściowego, co ogranicza przedostawanie się ciepłego powietrza do środka.

 

Drzwi chłodnicze tylko od zaufanych producentów

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów drzwi chłodniczych. Dlatego też nie zawsze w prosty sposób można wybrać te najlepsze. Tym samym wybierając odpowiednie drzwi chłodnicze, które będą przede wszystkim trwałe, warto kupować je u zaufanych partnerów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenia posłużą nam przez długi okres. Ponadto decydując się na zakup drzwi chłodniczych od renomowanych marek, możemy liczyć na długi serwis, a po zakończeniu okresu gwarancyjnego, na dużą dostępność części zamiennych.

 

Konserwacja drzwi chłodniczych – o tym należy pamiętać! 

Drzwi chłodnicze jak większość urządzeń wymaga odpowiedniej konserwacji. W większości przypadków takich drzwi nie można czyścić silnymi detergentami. Tym samym wszelkiego rodzaju zabrudzenia usuwać powinno się z wykorzystaniem ciepłej wody. Natomiast przynajmniej raz w roku trzeba odpowiednio przesmarować zawiasy drzwi, a także zadbać o uszczelki. Oczywiście sprawdzenie stanu technicznego drzwi przynajmniej raz w roku przez profesjonalistów, to rzecz podstawowa. W ten sposób drzwi posłużą przez długie lata, a systematyczne przeglądy zmniejszają szanse na nieprzyjemne wypadki w pracy.