Jak dbać o czystość urządzeń chłodniczych?

Przechowywanie żywności czy działanie klimatyzacji wymaga ich nieustannej pracy. W wyniku eksploatacji wewnątrz maszyn chłodzących zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia, które mogą mieć wpływ na pobór energii elektrycznej, ich prawidłową pracę, a nawet na zdrowie osób z nich korzystających.

Szczególnie jeśli tego typu maszyny stosowane są na dużą skalę – jak w przemyśle spożywczym czy gastronomicznym, ich czystość ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa. Cykliczne przeglądy techniczne i regularne, dokładne czyszczenie sprawiają, że urządzenia chłodnicze cieszą się dłuższą żywotnością.

Warto wiedzieć o tym jakie procesy zachodzą w ich wnętrzu i jakich środków użyć by nadać im należytą czystość oraz jakie mogą być skutki jej braku.

 

Co dzieje się wewnątrz urządzeń chłodniczych?

 

Lodówki, klimatyzatory, chłodnie czy zamrażarki to maszyny, które pracują bez przerwy – zatem cały czas zachodzą w ich wnętrzu procesy. Temperatura, wilgoć i pewien rodzaj izolacji, który stosowany jest w owych urządzeniach sprzyja rozmnażaniu się mikroorganizmów czy bakterii. To niestety naturalna kolej rzeczy – najważniejsze by regularnie się ich pozbywać.

Wiele elementów, w które wyposażone są urządzenia chłodnicze pracuje w cieniu przez co nie widać ich ewentualnych zanieczyszczeń. Brak regularnego dbania o ich higienę może skutkować przykrymi zapachami czy wyciekami wody z zapchanych części. Co więcej, zabrudzone sprzęty są głośniejsze i bardziej energochłonne. Często mogą się też pojawiać inne problemy z ich wydajnością.

W domowym zaciszu jesteśmy w stanie samodzielnie wyczyścić urządzenia chłodnicze. Jednak w przypadku firm  czy magazynów o większej skali lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

 

Czyszczenie urządzeń chłodniczych – dobre praktyk

 

Przystępując do czyszczenia warto zapoznać się z instrukcją obsługi – wszystkie urządzenia chłodnicze powinny mieć tam wskazania od producenta. Oczywiście przed czyszczeniem należy odłączyć urządzenie od prądu i uważnie przeglądnąć wszelkie komory i elementy zewnętrzne nie zapominając o uszczelkach i otworach wentylacyjnych.

Do czyszczenia urządzeń zawierających czynnik chłodzący powinno się stosować wodę o temperaturze do 40ºC i neutralne środki czystości pozbawione substancji takich jak chlor czy sód. Czyste ścierki z mikrofibry pozwolą łatwo i skutecznie usunąć ewentualne zabrudzenia. Także sprężone powietrze może się okazać w tych okolicznościach bardzo pomocne – zwłaszcza jeśli mowa o głębszych częściach sprzątanych maszyn.