Z klimatyzacją spotykamy się w budynkach publicznych, w biurach, w samochodach, także coraz częściej klimatyzacja Łódź spotykana jest w domach. Możliwość ustawienia dogodnej temperatury pozwala komfortowo spędzać czas w pomieszczeniu wszystkim użytkownikom.
Od pewnego czasu częściej niż dotychczas spotykamy się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Dotyczy to także sporych wahań temperatur. Klimatyzacja Łódź pozwala optymalizować temperaturę w pomieszczeniach. Zwłaszcza nowo powstające budynki wyposażone są w termostat, który pozwala regulować temperaturę. Lecz nie tylko, również w starszych budynkach coraz częściej montuje się tego typu urządzenia.
Jest to zatem dość powszechne zjawisko. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś jak działa klimatyzacja? Jakie procesy w niej zachodzą, że daje dokładnie taką temperaturę jaką sobie wymarzymy?
Jakie funkcje spełnia klimatyzacja?
Klimatyzatory są bardzo wszechstronnymi urządzeniami. Ich głównym zadaniem jest dbanie o komfort termiczny użytkowników danego pomieszczenia, ale też pojazdu – na wyposażeniu znacznej części aut, pociągów czy autobusów znajduje się klimatyzacja Łódź.
Poza grzaniem w chłodniejsze dni i chłodzeniem kiedy za oknem panują upały, profesjonalna klimatyzacja może spełniać też szereg innych funkcji. Wysoka temperatura w budynku może sprzyjać rozwijaniu się pleśni i grzybów – klimatyzacja chłodząc pomieszczenie osusza je przy okazji, co zapobiega rozwijaniu się bakterii.
Klimatyzacja może też oczyszczać powietrze z pyłków i kurzu. Co więcej, możliwe jest kupno urządzeń wyposażonych w dodatkowy jonizator powietrza. Inną przydatną funkcją jest opcja wentylowania pomieszczeń nawet w trybie uśpienia.
Jak działa klimatyzacja?
Wbrew pozorom proces działania klimatyzacji nie jest skomplikowany. Składa się ona z kilku elementarnych podzespołów, które zapewniają powodzenie całego procesu.
Wszystko zaczyna się od parownika wyposażonego w specjalny czynnik chłodniczy, który pobiera ciepło z pomieszczenia lub z zewnątrz i jako parę wodną transportuje je do sprężarki. Sprężarka odpowiada za podniesienie ciśnienia i temperatury owego powietrza do 100 st. Celsjusza. Uzyskana w ten sposób para wodna o wysokiej temperaturze trafia do skraplacza, który ją chłodzi. Ostatnim etapem jest przejście przez zawór rozprężający powietrze – pracuje tam czynnik chłodniczy, który znacznie obniża temperaturę.
Cykl powtarzany jest wielokrotnie. Właśnie w ten sposób możliwe jest uzyskanie optymalnej temperatury.